Årets högtider och traditioner - hösten

FILMFAKTA

Titel
Årets högtider och traditioner - hösten
Ålder
Från 6 år
Speltid
20 min
Produktion
HamarkFilm

När på året infaller högtiderna och traditionerna i Sverige? Hur firar vi dem? Varför gör vi som vi gör? Varifrån kommer Sveriges högtider och traditioner?

Filmen förklarar höstens högtider och traditioner i ett historiskt och mångkulturellt perspektiv. Sakkunniga från Nordiska museet och religionsvetare bidrar med fördjupande fakta. Filmen ger också exempel på likheter mellan olika traditioner i Sverige såsom skördefester och New Yam Festival samt likheter mellan Allhelgonahelgen och kinesiska Qingming.

Högtiderna är tydligt kopplade till almanackans dagar. Den här delen - HÖSTEN - börjar med mickelsmäss och sträcker sig över allhelgonahelgen till fars dag. Filmen kan ses i sin helhet eller uppdelad i kapitel.

Powered by JReviews