Årstiderna - Vinter

FILMFAKTA

Titel
Årstiderna - Vinter
Ålder
Från 6 år
Speltid
18 min
Produktion
HamarkFilm

Linn är 8 år. Det är november. Hon sitter vid köksbordet och gör sin räkneläxa. Det är disigt och mörkt ute. Linn tittar ut genom köksfönstret. Hoppas att det börjar snöa snart, tänker hon. För den vita snön gör allting ljusare. Linn tänker på vintern. Och allt roligt man kan göra med snö. Hon tänker på hur lång tid det är till julafton. 
Hon tänker på rimfrosten, på trädets knoppar, på kylan, hur djuren klarar vintern, småfåglarna, husdjuren, rådjuren, björnen som sover, skatboet, isen som smälter, vattnet som dinosaurierna drack en gång i tiden, att man inte ska smutsa ner sjöar och hav, pimpelfiske med morfar och inte minst på kusin Sebastian. Och hur stolt han blir när han fått en fisk.

Powered by JReviews