New York (English)

FILMFAKTA

Titel
New York in English
Ålder
Från 12 år
Speltid
21 min
Produktion
FilmProArte

Filmen berättar om New Yorks geografi, historia, stadsdelar, arkitektur, människor och det moderna New York. Vi besöker stadsdelarna Manhattan, Bronx, Brooklyn och Queens och kända område som Harlem, Greenwich, Soho, Upper East Side, Chinatown, Broadway. Vi tittar närmare på Staten Island Ferry, olika kulturer, Wall Street, 11 september 2001, nöjesindustrin, Grand Central Terminal, Brooklyn Bridge, New Yorks klimat, Central Park mm. Vi möter Kristina i German Yorkville, en svensk julgransförsäljare, en polis, några gatumusiker, rika och fattiga människor. Vi får också veta lite om New York Rangers, hip-hop, gospelmusik,  jazzmusik, det amerikanska språket och mycket mer...

Powered by JReviews