KINA - ett komplext tangram - i sju delar

 

TÄNKET BAKOM

I filmkonceptet "Kina - ett komplext tangram" lägger vi ett kinesiskt kunskapspussel med sju olika filmer. Kina är stort och mångsidigt. Ett kinesiskt tangram har mångtusenåriga anor och består av sju bitar. Ett kinesiskt tangram skapar olika skepnader och förändrar sig snabbt - liksom dagens Kina!

 

Filmernas innehåll utgår från SO-ämnenas centrala innehåll i LGR11 med frågeställningar och material som utmanar elevens förmågor. Konceptet innehåller sju filmer och en genomarbetad lärarhandledning. Varje film berättar om den geografiska platsen men också belyser olika centrala teman. Se närmare information nedan om filmer och teman.

 

 

 

PEKING
KINAS MAKTCENTRUM

KINAS HISTORIA
POLITIK OCH MAKT
UTBILDNING
KINAS RELIGIONER

 

SHANGHAI
KINAS HANDELSCENTRUM

KINAS EKONOMI OCH HANDEL
SVENSKA FÖRETAG
JÄMSTÄLLDHET
UNG I SHANGHAI

 

HONGKONG SAR
SÄRSKILD ADMINISTRATIV REGION

KAMPEN FÖR DEMOKRATI
UTBILDNINGENS BETYDELSE
MÄNSKLIGA RÄTTIGHETER
UNG I HONGKONG

 

KINAS MEGASTÄDER

URBANISERINGEN
KINAS INDUSTRI
MILJÖFRÅGORNA

 

KINAS LANDSBYGD

DET FATTIGA KINA
SÅRBARA PLATSER
KINAS PROVINSER
LANDSBYGDENS ROLL

 

KINAS AUTONOMA REGIONER

TIBET OCH XINJIANG
KINAS MINORITETSGRUPPER
MÄNSKLIGA RÄTTIGHETER

 

KINA I VÄRLDEN

GLOBALISERINGEN
MATFÖRSÖRJNINGEN
KINAS RESURSER


 Kontakta oss för mer information.