Afrika - natur, människa och djur

FILMFAKTA

Titel
Afrika - natur, människa och djur
Ålder
Från 13 år
Speltid
28 min
Produktion
Hamark Produktion/HamarkFilm AB

Söder om vår egen världsdel ligger den stora kontinenten Afrika. Naturen är omväxlande och skiljer sig mellan de olika delarna av kontinenten. I norra Afrika finns Saharaöknen. I det heta bältet längs ekvatorn finns regnskog och i norr, söder och öster hittar man afrikansk savann med gräs och träd. På savannen lever många djur bland annat lejon, zebror och krokodiler.

Trots att Afrika har många naturtillgångar lever många människor under svåra förhållanden. Man är fortfarande i behov av hjälp från andra länder - bland annat Sverige. Afrika är den världsdel som utvecklas mest. Man bygger nya universitet och använder ny teknik. Människor hoppas och tror på en ljusare framtid.

Powered by JReviews