Medeltiden del 1

FILMFAKTA

Titel
Medeltiden del 1
Ålder
Från 9 år
Speltid
18 min
Produktion
Hamark Produktion

- Eftersom du, Erik, förr eller senare skall bli kung efter mig, så får jag väl ta mig tid att berätta historien om varför jag blev kung och om hur Sverige blev Sverige. Följ Gustav Wasas spännande berättelse för sonen Erik, om Sveriges äldre medeltid. En tid då landet förändras från småkungariken till en allt starkare centralmakt. Se hur kyrkor, präster och skatter blir ett viktigt inslag för befolkningen och hur nya gemensamma lagar införs för att få lag och ordning i landet.
Filmen behandlar vidare adeln och riddarväsendets uppkomst med scener från rafflande tornerspel. Kampen om konungakronan avslutas med Håtunaleken och det tragiska "Nyköpings gästabud”.
En film för Mellanstadiet.

Powered by JReviews