Medeltiden del 2

FILMFAKTA

Titel
Medeltiden del 2
Ålder
Från 9 år
Speltid
14 min
Produktion
Hamark Produktion

Gustav Wasa fortsätter den spännande berättelsen om Sveriges medeltid för sin son Erik. Du får möta 1300-talets Sverige. Ett riksråd har etablerats för att hjälpa Kung Magnus Eriksson att bestämma i landet, men när en så svår farsot som digerdöden kommer till Sverige blir det svårt att styra landet. I pestens spår seglar den Danske Kungen Waldemar Atterdag till Gotland för att besegra den Gotländska bondehären och brandskatta Visbys rika borgare.
En munk i örtaträdgården berättar om nyttiga växter. Filmen visar också en av 1300-talets ljuspunkter, den Heliga Birgitta. Vi får möta henne och hennes arbete med att bygga upp Vadstena kloster.
Samtidigt som Birgitta blir helgonförklarad skapas Kalmarunionen av den Danska Drottningen Margaretha.

Powered by JReviews